Özel Güvenlik Maaşları 2022

Ülkemizdeki güvenlik görevlisi maaşları çalışılan yere göre farklılık gösterir. Buna göre silahlı özel güvenlik görevlileri ile silahsız özel güvenlik görevlilerinin aldıkları maaşlar aynı değildir.

2022 yılı Özel Güvenlik görevlisi ortalama maaşları 4.253 TL ile 5.750 TL arasında değişmektedir. Genelde mesleğe yeni başlayanlar maaşlarını asgari ücret üzerinden almaktadırlar.

ÖZEL GÜVENLİK MAAŞLARI 2021

Çalışılan Kurum

Alınan Tutar

Bankada çalışan güvenlik personelleri

4 bin 850 TL

Belediyede çalışan güvenlik görevlileri

4 bin 950 TL

Kadrolu olarak görev yapan güvenlik görevlileri

5 bin 400 TL

3. Havaalanında görev yapan güvenlik görevlileri

5 bin 150 TL

Devlet hastanelerinde çalışan güvenlik personelleri

5 bin 400 TL

Amerikan Hastanesi’nde görev yapan personeller

5 bin 650 TL

Acıbadem Hastanesi’nde görev yapan özel güvenlikler

5 bin 650 TL

Özel şirketlerde alınan maaşlar kuruma göre ve şehirden şehre göre değişiklik gösterebilir.

KAMU KURUMLARINDA ÇALIŞAN GÜVENLİK PERSONELİNİN ALDIĞI ÜCRETLER

Her kurumda alınan maaş tutarları farklı olabilir. Bu yüzden kamuda görevli bir güvenlik görevlisinin alacağı ortalama maaş, minimum 4 bin 750 lira olarak belirlenmiştir.

Özel bir bütçeye sahip kurumlarda ise alınan ücretler 5.500 liraya kadar çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra personelin evli ya da bekar olması, kaç çocuğu olduğu ve kaç yıldır bu işi yapıyor olduğu da maaşını etkilemektedir.

SİLAHLI VE SİLAHSIZ ÖZEL GÜVENLİK MAAŞI NE KADAR?

Güvenlik personelleri her gün 8 saat olacak şekilde 1 haftada toplam 48 saat mesai yaparlar. Asgari geçim indirimi, yol ve yemek masrafları çıkarıldığında ellerine geçecek net miktar 4 bin 500 TL kadardır. Bu tutar, ortalama alınan ücrettir. Çalışılan mesai saati, yaşanılan şehir ya da kurum gibi faktörler alınan miktarı değiştirebilir.

*** Özel Güvenlik Görevlileri Hangi Durumlarda Silahlı Olarak Görev Yapabilirler?

İş yoğunluğunun yüksek olduğu özel bankalarda görev yapan güvenlik personellerinin maaşı değişmektedir.

ÖZEL GÜVENLİK SİLAHLI MAAŞLARI NE KADAR?

Silahlı olarak çalışan kişiler silahsız görevlilere göre 500 TL ya da 1000 TL daha fazla ödeme almaktadırlar. Ayrıca silahlı personeller silahsızlara oranla iş tehlikesinin daha çok olması sebebiyle çok daha kolay işe alınabilirler. Özellikle kalabalık yerlerde güvenlik tehlikesinin daha önemli olduğu banka ve benzeri kurumlarda silahlı görevliler tercih edilmektedir.