Özel Güvenlik Kimlik Kartı Kaç Günde Çıkar

İlk kez kimlik kartı çıkaracaklar ile kart yenilemesi yapacakların kimlikleri farklı sürelerde çıkmaktadır. Yenileme işlemlerinde kişilere ek süreler verilebilir.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Kaç Günde Gelir?

Özel güvenlik kimlik kartları eskiden 1 ay gibi bir sürede çıkıyordu. Bu süre İstanbul, İzmir ve Ankara gibi çok kalabalık illerde 1,5 ya da 2 ay sürerdi.

SİSTEMSEL SORUNLAR NEDENİYLE KARTLAR GEÇ BASILIYOR

Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’nün otomasyon sistemine geçmesiyle birlikte işlemlerin hızlandırılması amaçlandı. Ancak sistemde yaşanan arızalar nedeniyle son dönemde yapılan başvurular sonucunda kimlik kartlarının basımında aksamalar yaşanmaya başlandı.

Kimi yerlerde sınavı kazanan ve belgelerini hazırlayan pek çok kişi kimlik kartlarını almak için 5 ya da 6 ay gibi sürelerde beklemeye başladı.

GÜVENLİK SORUŞTURMASI VE ARŞİV ARAŞTIRMASININ SONUÇLANMASI ARTIK DAHA UZUN SÜRÜYOR

Yaşanan bir başka sorun da terörle mücadele kapsamında alınan önlemlerin sıkılaştırılması ve kontrollerin artırılmasıdır. Bu kapsamda güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması işlemlerinin tamamlanması daha uzun sürmeye başladı, bu da kimlik kartlarının verilmesini geciktirdi.

Adaylar sınavı kazansalar bile güvenlik soruşturmasından olumlu netice alamadıklarında ÖGG olmaları mümkün değildir.

Gerek özel kurumlarda gerekse kamu kurumlarında görev alacak ÖGG’lerin geçmişlerinin temiz olduğundan emin olabilmek ve göreve uygunluklarını onaylayabilmek için yapılan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmaları daha da derinleştirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki Özel Güvenlik Daire Başkanlığı’na yapılan işlemlerde olumlu sonuçlanan başvurular PTT Kargo aracılığıyla başvuru sırasında belirtilen adreslere gönderilir.

Adreste kimsenin olmaması halinde ikinci kez aynı adrese gönderilir ve on gün kadar şubede kalır. Altı aylık süre içinde kimlik kartları alınmalıdır. Aksi halde ÖGG kimlik kartı çıkarmak için işlemlerin tekrarlanması gerekebilir.

Sonuç olarak eskiden 1 ya da 2 ay içinde alınan kimliklerin çıkması artık daha uzun sürüyor. Otomasyon sisteminin düzgün hizmet vermesi ve güvenlik soruşturması işlemlerinin hızlandırılmasıyla birlikte kimlik kartları daha hızlı bir şekilde adreslere gönderilecektir.