Kimlik Karti

Özel güvenlik görevlisi olabilmek için güvenlik sertifikasına ve kimlik kartına ihtiyaç vardır. Bu iki belgeden biri olmadan diğeri verilmemektedir. İlk alınması gereken belge güvenlik sertifikasıdır.

GÜVENLİK SERTİFİKASI NASIL ALINIR?

Özel Güvenlik Kimlik Kartı sertifika alma

Özel güvenlik sertifikası alabilmek için bulunduğunuz ilde eğitim veren kurumlara müracaat etmeniz ve kayıt yaptırmanız gerekir.

Silahsız Özel Güvenlik Kartı Nasıl Alınır?

100 saatlik silahsız eğitimlere katılmanız gerekir. Bu eğitimler için devamlılık zorunluğu yüzde 90’dır. Devamsızlık yapmanız halinde belge alamazsınız.

Silahlı Özel Güvenlik Kartı Nasıl Alınır?

120 saatlik silahlı eğitimlerin en fazla yüzde 10’una katılmazsanız, belge alma şansınızı kaybedersiniz. Yani eğitimlere yüzde 90 oranında devam etmeniz gerekmektedir. Kursların çoğunda mazeretli durumlar için yüzde 30 devamsızlık hakkı vardır. Bu gibi durumları kayıt sırasında netleştirmeniz ve konuşmanız gerekir.

Eğitimlere katıldıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığı’nın her yıl belli aralıklarla yaptığı sınavlara girmeniz gerekir. Bu sınavlarda başarılı olursanız kursunuza giderek sertifikanızı ve kimlik kartınızı alabilirsiniz.

GÜVENLİK SERTİFİKASI KAÇ GÜNDE ÇIKAR?

Güvenlik sertifikası almak ne kadar sürer? Yenileme belgesi çıkaracaklar ile yeni sertifika çıkaracaklar için belgenin hazırlanma süreci farklıdır. Bunun sebebi alınan eğitim sürelerinin farklı olmasıdır. Buna göre ilk kez sertifika alacaklarda;

  • Temel silahlı eğitimi: 17 gün
  • Temel silahsız eğitimi: 13,5 gün

Yenileme belgesi alacaklar için;

  • Silahlı yenileme eğitimi: 8,5 gün
  • Silahsız yenileme eğitimi: 7,5 gün
  • Silahsızdan silahsıza geçiş: 3 gün

Eğitimden sonra ortalama 2 ayda bir yapılan sınavlarda başarılı olanlar sertifikalarını hemen alabilirler. Özel güvenlik sertifikasının geçerlilik süresi 5 yıldır. Bu sürenin geçmesine yaklaşık 2 ay kala yenileme eğitimlerine katılmak gerekir. Aksi halde belge geçerliliğini yitireceği için işten çıkma durumları yaşanabilir.

GÜVENLİK KİMLİK KARTI NASIL ALINIR? 2022

Özel güvenlik sertifikasını alan kişiler bulundukları bölgedeki İl Emniyet Müdürlüklerine ya da Özel Güvenlik Şube Müdürlüklerine gereken belgeleri hazırlayarak başvuru yapmalıdırlar. Başvuruları onaylanan kişilere üstünde ad, soyadı, fotoğraf ve silahlı ya da silahsız çalışabileceğine dair bilgilerin yer aldığı kimlik kartı, Valilik tarafından adrese teslim edilir.

Kimlik kartlarının çıkma süresi yaşanan yoğunluğa bağlı olarak 1,5 – 2 ay sürebilmektedir. Ancak küçük yerlerde yaşayan kişiler 1 ay gibi sürede özel güvenlik kimlik kartlarını teslim alabilirler.

EGM Özel Güvenlik Kimlik kartı alma için gereken belgeler listesi için tıklayınız.

GÜVENLİK SERTİFİKASI FİYATLARI 2022

Fiyatlar silahlı ve silahsız güvenlik sertifikalarında değişmektedir. Buna göre;

  • Silahlı özel güvenlik sertifikası 2022 fiyatları 2 bin 100 TL ile 2 bin 500 TL arasında değişir.
  • Silahsız özel güvenlik sertifikası 2022 fiyatları 1,900 TL ile 2 bin 500 TL arasında değişir.

Net fiyatları öğrenmek için gideceğiniz kurs ile iletişime geçmenizi öneririz.

ÖZEL GÜVENLİK SERTİFİKASI E-DEVLET’TE GÖRÜNÜR MÜ?

Son yıllarda pek çok işlem e-Devlet sistemi üzerinden yapılmaya başlandı. Özel güvenlik ile ilgili işlemler de bunlar arasında yer alır. Özel Güvenlik kimlik kartı başvuruları e-Devlet sisteminden yapılır. Başvurunuzu yaptıktan ve sertifika almak için gereken süreci tamamladıktan sonra sertifikanızı kursunuzdan alabilirsiniz. Güvenlik sertifikası e-Devlet sisteminde görünmemektedir.

GÜVENLİK SERTİFİKASI NE KADAR SÜRE GEÇERLİDİR?

Güvenlik sertifikası geçerlilik süresi 5 yıldır. Bu süre geçmeden belgenin yenilenmesi gerekir. Aksi halde bu mesleği icra edemezsiniz.