Özel Güvenlik Kimlik Kartı alma

Özel güvenlik görevlisi olabilmek için güvenlik sertifikasına ve kimlik kartına ihtiyaç vardır. Bu iki belgeden biri olmadan diğeri verilmemektedir. İlk alınması gereken belge güvenlik sertifikasıdır.

GÜVENLİK SERTİFİKASI NASIL ALINIR?

Özel güvenlik sertifikası alabilmek için bulunduğunuz ilde eğitim veren kurumlara müracaat etmeniz ve kayıt yaptırmanız gerekir. 100 saatlik silahsız eğitim ya da 120 saatlik silahlı eğitimlerin en fazla yüzde 10’una katılmazsanız, belge alma şansınızı kaybedersiniz. Yani eğitimlere yüzde 90 oranında devam etmeniz gerekmektedir.

Kursların çoğunda mazeretli durumlar için yüzde 30 devamsızlık hakkı vardır. Bu gibi durumları kayıt sırasında netleştirmeniz ve konuşmanız gerekir.

Eğitimlere katıldıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığı’nın her yıl belli aralıklarla yaptığı sınavlara girmeniz gerekir. Bu sınavlarda başarılı olursanız kursunuza giderek sertifikanızı alabilirsiniz.

GÜVENLİK SERTİFİKASI KAÇ GÜNDE ÇIKAR?

Yenileme belgesi çıkaracaklar ile yeni sertifika çıkaracaklar için belgenin hazırlanma süreci farklıdır. Bunun sebebi alınan eğitim sürelerinin farklı olmasıdır. Buna göre ilk kez sertifika alacaklarda;

  • Temel silahlı eğitimi: 17 gün
  • Temel silahsız eğitimi: 13,5 gün

Yenileme belgesi alacaklar için;

  • Silahlı yenileme eğitimi: 8,5 gün
  • Silahsız yenileme eğitimi: 7,5 gün
  • Silahsızdan silahsıza geçiş: 3 gün

Eğitimden sonra ortalama 2 ayda bir yapılan sınavlarda başarılı olanlar sertifikalarını hemen alabilirler. Özel güvenlik sertifikasının geçerlilik süresi 5 yıldır. Bu sürenin geçmesine yaklaşık 2 ay kala yenileme eğitimlerine katılmak gerekir. Aksi halde belge geçerliliğini yitireceği için işten çıkma durumları yaşanabilir.

GÜVENLİK KİMLİK KARTI NASIL ALINIR?

Özel güvenlik sertifikasını alan kişiler bulundukları bölgedeki İl Emniyet Müdürlüklerine ya da Özel Güvenlik Şube Müdürlüklerine gereken belgeleri hazırlayarak başvuru yapmalıdırlar. Başvuruları onaylanan kişilere üstünde ad, soyadı, fotoğraf ve silahlı ya da silahsız çalışabileceğine dair bilgilerin yer aldığı kimlik kartı, Valilik tarafından adrese teslim edilir.

Kimlik kartlarının çıkma süresi yaşanan yoğunluğa bağlı olarak 1,5 – 2 ay sürebilmektedir. Ancak küçük yerlerde yaşayan kişiler 1 ay gibi sürede özel güvenlik kimlik kartlarını teslim alabilirler.

EGM Özel Güvenlik Kimlik kartı için gereken belgeler liste için tıklayınız.