Kimlik kartınızı ve sertifikanızı kaybettiyseniz panik yapmanıza gerek yoktur. Birkaç önemli noktaya dikkat etmeniz yeterlidir.

Bu yazıda neler var?

ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTI VE SERTİFİKASI KAYBEDİLDİĞİNDE NE YAPILMALIDIR?

Yapmanız gerekenler sırayla şu şekildedir;

  • Emniyete gidin: Bu tip bir durumda yapacağınız ilk şey size en yakın emniyet birimlerinden birine gitmektir. Cumhuriyet Savcılığı, Polis Merkezi Amirliği ya da Karakol gibi emniyet birimlerine gitmeli ve kimliğinizi kaybettiğinize dair bir dilekçe vermelisiniz. “Kayıp eşya tutanağı” isimli bir belge verilecek, onu doldurun ve “Aslı Gibidir” ibaresinin konmasını isteyin. Bu belgeyi hiçbir şekilde kaybetmeyin.
  • Randevu alın: Bulunduğunuz ildeki Özel Güvenlik Şube Müdürlükleri’nden randevu almak için e-randevu sistemini kullanın. Sistemde “Kayıp ve Çalıntı Kimlik Müracaatı” yazan yeri seçin ve işlemlerinizi tamamlayın.
  • Belgeleri hazırlayın: Nüfus cüzdanınızın fotokopisi, 2 tane son 6 ayda çektirmiş olduğunuz vesikalık fotoğraf (fotoğrafın arka yüzüne isim ve soy isim yazın), sabıka kaydınız olmadığına dair belge ve kan grubunuzun yazılı olduğu bir belgeyi hazırlamanız gerekir.
  • Belgeleri teslim edin: Hazırladığınız belgeleri polis bölgesinde yaşıyorsanız Güvenlik Şube’ye, jandarma bölgesinde yaşıyorsanız İl Jandarma Komutanlığı’na teslim etmeniz gerekir.

KAYIP ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTI KAÇ GÜNDE ÇIKAR?

Bulunduğunuz yerin yoğunluğuna bağlı olarak kaybolan kimlik kartları en fazla 5 iş günü içinde sahiplerine teslim edilmektedir. Bu süre şubeye yapılan başvuruların çokluğuna ya da azlığına göre değişmektedir.

ÖZEL GÜVENLİK SERTİFİKASINI KAYBEDENLER NE YAPMALI?

Güvenlik sertifikasının aslı kimlik başvurusu esnasında Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne verilir. Sertifikanın fotokopisi ise kursta kalır. Güvenlik sertifikanızı kaybederseniz nüfus cüzdanınızla birlikte yaşadığınız ildeki şube müdürlüklerine ya da eğitim aldığınız kursa gitmeniz gerekir. Nadir de olsa sertifikanızı aldığınız kursun kapanma olasılığı vardır. Bu durumda direk Özel Güvenlik Şube’ye gitmelisiniz.

GÜVENLİK KİMLİK KARTI KAYBOLURSA CEZASI VAR MI?

Öze güvenlik kimlik kartınızı kaybettiğinizde bunun herhangi bir cezası yoktur. Ancak kartınızı hızlı bir şekilde çıkartmanız gerekir. Aksi halde çalıştığınız kurumda sorunlar yaşayabilirsiniz.

ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTI KAYIP ÜCRETİ NE KADAR 2022?

Öze güvenlik kimlik kartı ücreti 2022 yılında güncellenmiş olup, 50 TL olmuştur. Bu ücret geçtiğimiz yıl 45 TL idi.

HANGİ HALLERDE GÜVENLİK KARTI İPTAL OLUR?

Kişinin akıl ve ruh sağlığının, görevini yerine getiremeyecek ölçüde bozulması durumunda kimlik kargı iptal olur. Ayrıca görev yaptığı sürede kimlik kartını yenilemezse kartı iptal olur.