Özel güvenlik sınavını kazananlar ne yapacak? Öncelikle sertifikalarını almalı, kimlik kartlarını çıkartmak için gereken evrakları hazırlayarak başvuru yapmalı ve son olarak kimlik kartlarını alarak özel sektöre ya da kamuya ait kurumlara giderek iş başvurusu yapmalıdırlar.

Güvenlik sınavını kazandıktan sonra yapılacak işlemler sırayla şu şekildedir;

güvenlik sınavını kazandıktan sonra yapılacak işlemler

Kursunuzla iletişime geçin

Özel güvenlik sertifikası sınavdan sonra kaç günde alınır? İlk olarak sınavı kazandığınız hakkında gittiğiniz kursa bilgi verin ve belgelerinizi hazırlamalarını rica edin. İlk kez ÖGG olacakların sertifikaları sınavdan iki hafta sonra çıkmaktadır. Yenileme sertifikası alacakların belgeleri ise sınav bitiminden üç hafta sonra hazır olmaktadır.

Sertifika kuruma geldiği an ÖGG Adayına mesajla ya da telefon yoluyla ulaşılır.

Özel Güvenlik sınavını kazandıktan sonra yapılacaklar rehberi

Sertifikanızı alın ve kimlik için gereken belgeleri hazırlayın

Kursun hazırlayacağı belgelerin yanı sıra sizin de hazırlamanız gereken belgeler vardır. Sertifikanızı alırken kursunuzdaki yetkili size, kimlik için hangi belgelerin istendiğini söyleyecektir. Bu belgeleri en kısa sürede tamamlamaya çalışın.

ÖGG kimliği için randevu alın

Özel güvenlik sertifikası aldıktan sonra yapılacaklar listesinin başında randevu gelmektedir. Özellikle büyük şehirlerde kimlik kartı almak için randevu almak zorunludur. Bu nedenle bulunduğunuz şehrin online randevu sistemine girerek müsait olduğunuz bir gün için randevu alın. Bazen randevu almak için çok fazla beklemeniz gerekebilir.

Yaşadığınız ilin büyüklüğüne göre yoğunluklar çok fazla olabilir. Bu nedenle sisteme düzenli aralıklarla girerek boş tarihleri kontrol etmeniz gerekir.

Randevu gününde bağlı bulunduğunuz Özel Güvenlik Şube’ye gidin

Kurstan sertifikanızı ve evraklarınızı alarak randevu gününde Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne teslim edin. Polis bölgesinde yaşayanlar İlçe Emniyet Müdürlüklerine, jandarma bölgesinde yaşayanlar ise Jandarma Komutanlıklarına belgeleri teslim edebilirler.

Bu aşamadan sonra güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması işlemleri başlatılacaktır.

Daha fazla bilgi için Güvenlik Sınavı Hazırlık sitemizdeki diğer makaleleri okumanızı tavsiye ederim.

Hakkınızdaki soruşturmalar olumlu sonuçlanırsa kimlik kartı alma hakkı kazanırsınız.

Bu kart, başvuru sırasında belirttiğiniz adrese bir hafta on gün içinde ulaştırılacaktır. Kimlik kartı yenilemek için sınava girenler belgelerini mutlaka Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne teslim etmelidirler. Aksi halde kimliklerinin yenilenmesi mümkün değildir.

GÜVENLİK SERTİFİKASI NEREYE VERİLİR?

Hazırlanan belgeler ÖGG Şube Müdürlüğü'ne bizzat gidilerek elden teslim edilir. Jandarma bölgesinde yaşıyorsanız müracaatlar İl Jandarma Komutanlığı'na yapılır. Özel güvenlik kartı olanların yeniden ÖGG kimlik vergi harcı ödemesi gerekmez. Vergi harcı yalnızca bir kez alınır.

GÜVENLİK SERTİFİKASI İLE İŞE GİRİLİR Mİ?

Güvenlik sertifikasını bankalarda, hastanelerde ya da özel kurumlarda çalışmak için kullanamazsınız. Bu belge tek başına yeterli değildir. Gittiğiniz kurs size iş bulma konusunda garanti vermez.

GÜVENLİK NASIL İŞ BULUR?

Güvenlik görevlisi olarak çalışabilmek için internet üzerinden yayınlanan iş ilanlarına bakabilirsiniz. Bunun yanı sıra tanıdıklarınız ya da arkadaşlarınız yoluyla güvenlik görevlisi arayan firmalarla iletişime geçebilirsiniz. Kursu bitirip ÖGG kartınızı aldıktan sonra kısa sürede iş bulabilirsiniz çünkü bu alandaki ihtiyaç oldukça fazladır.