Özel Güvenlik Sınavını Kazananların Yapması Gerekenler?

Özel güvenlik sınavını kazananlar öncelikle sertifikalarını almalı, kimlik kartlarını çıkartmak için gereken evrakları hazırlayarak başvuru yapmalı ve son olarak kimlik kartlarını alarak özel sektöre ya da kamuya ait kurumlara giderek iş başvurusu yapmalıdırlar.

ÖGG sınavını kazananların yapması gerekenler sırayla şu şekildedir;

Kursunuzla iletişime geçin

İlk olarak sınavı kazandığınız hakkında gittiğiniz kursa bilgi verin ve belgelerinizi hazırlamalarını rica edin. İlk kez ÖGG olacakların sertifikaları sınavdan iki hafta sonra çıkmaktadır. Yenileme sertifikası alacakların belgeleri ise sınav bitiminden üç hafta sonra hazır olmaktadır.

Sertifika kuruma geldiği an ÖGG Adayına mesajla ya da telefon yoluyla ulaşılır.

Sertifikanızı alın ve kimlik için gereken belgeleri hazırlayın

Kursun hazırlayacağı belgelerin yanı sıra sizin de hazırlamanız gereken belgeler vardır. Sertifikanızı alırken kursunuzdaki yetkili size, kimlik için hangi belgelerin istendiğini söyleyecektir. Bu belgeleri en kısa sürede tamamlamaya çalışın.

ÖGG kimliği için randevu alın

Özellikle büyük şehirlerde kimlik kartı almak için randevu almak zorunludur. Bu nedenle bulunduğunuz şehrin online randevu sistemine girerek müsait olduğunuz bir gün için randevu alın. Bazen randevu almak için çok fazla beklemeniz gerekebilir.

Yaşadığınız ilin büyüklüğüne göre yoğunluklar çok fazla olabilir. Bu nedenle sisteme düzenli aralıklarla girerek boş tarihleri kontrol etmeniz gerekir.

Randevu gününde bağlı bulunduğunuz Özel Güvenlik Şube’ye gidin

Kurstan sertifikanızı ve evraklarınızı alarak randevu gününde Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne teslim edin. Polis bölgesinde yaşayanlar İlçe Emniyet Müdürlüklerine, jandarma bölgesinde yaşayanlar ise Jandarma Komutanlıklarına belgeleri teslim edebilirler.

Bu aşamadan sonra güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması işlemleri başlatılacaktır.

Daha fazla bilgi için Güvenlik Sınavı Hazırlık sitemizdeki diğer makaleleri okumanızı tavsiye ederim.

Hakkınızdaki soruşturmalar olumlu sonuçlanırsa kimlik kartı alma hakkı kazanırsınız.

Bu kart, başvuru sırasında belirttiğiniz adrese bir hafta on gün içinde ulaştırılacaktır. Kimlik kartı yenilemek için sınava girenler belgelerini mutlaka Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne teslim etmelidirler. Aksi halde kimliklerinin yenilenmesi mümkün değildir.